Strona główna » Artykuły » Systemy kontroli dostępu na miarę XXI wieku
Systemy kontroli dostępu są jednymi z podstawowych instalacji zabezpieczeń praktycznie w każdym sektorze usługowym, handlowym i gospodarczym. Dzięki stałemu rozwojowi systemy KD wcielają coraz więcej zaawansowanych technologii, które pozwalają efektywniej zarządzać profilami użytkowników, archiwizować rejestry zdarzeń, a także prowadzić szczegółowy monitoring poprzez integrację z innymi instalacjami zabezpieczeń. Najnowsze trendy skłaniają nowoczesny systemy kontroli dostępu w kierunku mobilności, technologii teleinformatycznych, zarządzania danymi w chmurze oraz zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa poprzez wykorzystanie biometrii. W tym artykule postanowiliśmy przedstawić najnowsze rozwiązania systemów kontroli dostępu, które mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowników.
Rynek security nieustannie się zmienia, wdraża nowe technologie oraz wykorzystuje innowacyjne rozwiązania. Wszystko po to, aby sprostać wyzwaniom jakie niesie ze sobą XXI wiek. Dodatkowo znacznie wzrastają wymagania klientów, zarówno dużych przedsiębiorstw, jak i konsumentów indywidualnych, którzy chcą zbudować bezpieczne środowisko dla swoich bliskich i pracowników, ale również efektywnie zarządzać instalacją. Z tego względu co raz częściej spotykamy się z pojęciem inteligentnych budynków, czyli systemów, które pozwalają kontrolować wiele urządzeń elektronicznych jednocześnie. Atutem inteligentnych rozwiązań jest pełna automatyzacja oraz skalowalność. Z poziomu mobilnych lub stacjonarnych urządzeń sterujących, użytkownicy mogą kontrolować wiele procesów związanych z system zabezpieczeń (integracja systemów) oraz automatyką budynkową, np. zdalną regulacją temperatury oraz oświetlenia.
W przypadku nowoczesnych systemów kontroli dostępu co raz częściej sięga się po urządzenia mobilne, które pozwalają przedostać się do chronionej strefy. Z tego względu smartfony zaczynają powoli wypierać standardowe transpondery zbliżeniowe w postaci kart magnetycznych lub pastylek. W tym celu wykorzystuje się najczęściej technologię NFC lub Bluetooth Smart w oparciu o strukturę iOS lub Android. Kolejnym udogodnieniem jest zarządzanie kluczami dostępowymi za pomocą „mobilnej chmury danych”. W ten sposób dla każdego użytkownika można dowolnie dostosować uprawnienia z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Mobilność jest w dzisiejszych czasach kluczowa, wpływa na ogólny komfort oraz wygodę użytkowania oraz zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa poprzez wykorzystanie szyfrowanej komunikacji.
Smartfon może być kluczem dostępowym dzięki technologii Bluetooth Smart lub NFC
Kluczowa w działaniu profesjonalnych systemów kontroli dostępu jest integracja, która pozwala łączyć kilka instalacji zabezpieczeń. W ten sposób wszystkie urządzenia współpracują ze sobą, wymieniają się danymi, które następnie rejestrowane są w jednej bazie danych w postaci cyfrowej chmury lub serwera. W takim scenariuszu urządzenia kontroli dostępu mogą służyć zarówno do ochrony przejścia, ale również pozwalają załączać alarm lub kontrolować czas pracy personelu. W przypadku próby nieautoryzowanego przejścia do danej strefy, zdarzenie to może zostać zarejestrowane zarówno po stronie kontrolera dostępu, jak i sprzężonych kamer CCTV. Obraz z nagrania pozwoli dokładnie zidentyfikować osobę, co znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa.
Schemat zintegrowanego systemu kontroli dostępu